niedziela, 1 lutego 2009

"W pętli" Nicholas Evans

Akcja "W pętli" rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Montanie - stanie USA przy granicy z Kanadą. Na terenach tych farmerzy wypasają swoje bydło. Tereny te zamieszkiwane są również przez wilki. Pewnego razu miasteczko Hope paraliżuje wiadomość o próbie ataku wilka na ludzkie dziecko. Informacja trafia do federacji obrony tych zwierząt skąd zostają przysłani specjaliści, którzy mają stwierdzić czy rzeczywiście napadu dokonał wilk i czy istnieje dalsze zagrożenie atakami ze strony tych zwierząt.

Do Montany przybywa Helen Ross, dwudziestodziewięcioletnia biolog,  której zadaniem jest wytropienie i obserwacja wilków, ewentualnie podjęcie decyzji co do przeniesienia ich w inne tereny - tak aby nie zagrażały bezpośrednio zwierzętom hodowalnym ani domostwom ludzi.

Od tej chwili zaczyna się wojna obrońców tych zwierząt z farmerami, którzy nienawidzą tych zwierząt i za wszelką cenę próbują się ich pozbyć ze swojego terytorium,  gdyż rzekomo atakują one ich zwierzęta powodując tym samym ogromne straty finansowe. Wilki są natomiast pod ścisłą ochroną, a więc zabicie jakiegokolwiek z nich wiąże się z surowymi karami łącznie z pozbawieniem wolności.

Książka nie jest żadnym zbiorem naukowych informacji o tych zwierzętach. Jest raczej powieścią kryminalno - miłosno - obyczajową z wilkami w tle. Więcej informacji o wilkach zdobyłam z internetu niż z tej książki. Warto wcześniej przeczytać choćby te informacje ogólne zamieszczone  w wikipedii aby dowiedzieć się czegoś więcej o wilkach przed przeczytaniem książki.

Szkoda, że autor nie pokusił się o bardziej szczegółowe ukazanie nam tych zwierząt i ich zwyczajów, bo książka zyskałaby na pewno na swej wartości edukacyjnej. Mimo wszystko jest to miła lektura, którą czyta się szybko i przyjemnie. 

1 komentarz:

  1. Tę książkę zapamiętałam właśnie jako fantastyczne czytadło! Czytało mi się to naprawdę znakomicie i jakoś przyćmiło pozostałe rzeczy Evansa.
    Choć film "Zaklinacz koni" też bardzo lubię ;)

    OdpowiedzUsuń